Announcement

Collapse
No announcement yet.

How much do you spend on groceries per week?

Collapse
X
 
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • How much do you spend on groceries per week?

    Just curious what kind of money you all spend on groceries. In my case it ends up working out to around $75-100 per week (150-200 for two people). I recently started using a new grocery store after moving and while it's really nice, they put priority on local/organic food which ends up costing a nice premium. I used to be able to get away with spending 50-75/week.

    I could probably cut down my grocery costs if I was a little more thrifty. I definitely buy more shitty cookies/candies/chips to have on hand when I'm stoned than I probably need.

    If I had more freezer space I would also consider going in on a large cut of beef to bring meat costs down some.. meat is costly when it's all organic etc.

  • #2
    About $175 a week. That's a guesstimate. When I go shopping I'm going to like 4 different places, so it's like $30 here, $40 there, etc. It fluctuates. But I'd say it averages out to $150-$175 a week

    Comment


    • OldSoul
      OldSoul commented
      Editing a comment
      So do you end up targeting different stores based on where there are sales on? I've thought about that, but without a car it's way too much effort to hit multiple stores.

    • everything bagel
      everything bagel commented
      Editing a comment
      OldSoul Its a combination of things. Not everything I want is going to be found at the same store, so I might hit a generic basic grocery store and then an Asian specialty market/Japanese grocery store. But I try and shop at small local mom and pop businesses as much as I can, so I'll go to the local deli, fish market, farmer's market, etc.

      And I get the no car thing. Thankfully between my friend, mom, and girlfriend I can always borrow one

    • OldSoul
      OldSoul commented
      Editing a comment
      everything bagel That makes sense. I do enjoy going to local specialty shops for specific items. It tends to happen more if I'm making an extra nice meal. But, you've reminded me that it has been a while since I've been to my local butcher. Maybe I'll get some nice meat this weekend to celebrate nothing in particular

  • #3
    I just eat garbage every day.

    Comment


    • #4
      Originally posted by neonspectraltoast
      I just eat garbage every day.
      I wouldn't call a whole roast chicken garbage

      I've met some people who can subsist on those cheap-ass packaged ramen noodles for months on end.. if I could, I would too.

      Comment


      • #5
        Anywhere between about $35 and $85 every two weeks. I mostly eat out.

        Comment


        • OldSoul
          OldSoul commented
          Editing a comment
          Eating out is definitely a nice option too! I try to avoid doing it regularly to save some money. I've heard that in some places (f.ex. Singapore) it's actually cheaper to eat out than it is to buy groceries.

      • #6
        I really have no idea. I want to the store yesterday and for the life of me I can't remember how much I spent.

        Comment


        • mallyboppa
          mallyboppa commented
          Editing a comment
          Same !

        • OldSoul
          OldSoul commented
          Editing a comment
          I don't pay much attention if I'm making "small" purchases. My total cost is actually probably a bit higher because I tend to complement a weeks' worth of shopping with one or two small trips for missing items. Plus I tend to go stoned, and get some random food that looks good as I walk through the store. I'm sure it adds up more than I'm realizing.

      • #7
        i never pay much attention...i just buy enough for a few days but i always have soups and lasagnas available for days when i dont want to go buy something fresh

        Comment


        • OldSoul
          OldSoul commented
          Editing a comment
          I used to go to the store every 2-3 days rather than once a week. But ever since I started living with my gf who is as indecisive as I am, we figured the only way to be somewhat time efficient was to plan all meals once a week and shop for them. I too paid little attention when making smaller grocery trips

      • #8
        I think I used to spend about 50-100 per week as one person. Now that I live with someone it's probably a bit less, since we split the costs.
        I try and eat very healthy, rarely eat out, and stick to fresh food for the most part, so my costs might be higher than some. I also live in a moderate/highly priced area of the country (new england).

        Comment


        • #9
          About $50 - $80.

          Comment


          • #10
            Sounds like we all spend similar amounts.. although I guess it's kind of a skewed sample in here. Mostly North Americans replying, so I guess there shouldn't be that much variation really ?

            Comment


            • #11
              i spent $60 yesterday on basics like eggs,sausages,yogurts ,cheese curds,and some junk food

              i love fried cheese curds with my eggs ....theres a local place that makes awesome flavoured cheese curds,,this time i picked up the maple bacon ones

              Comment


              • Sooz
                Sooz commented
                Editing a comment
                Eat healthier meals. Cheese curds are shit and are unhealthy for you.
                Your cholestorol must be pretty high with all of that salt in your food.

              • SpaceMan
                SpaceMan commented
                Editing a comment
                take your unsolicited advice...write it on a piece of paper...place that paper in a large mason jar and stick it up your ass..stalker

            • #12
              $137 a fortnight.

              I either go to Coles or Woolworths supermarkets.
              I will also go to Aldi which is a cheaper supermarket.

              Also my parents batch cook for me so that i can have their home cooked meals here at my place.

              I used to get my stuff home delivered but i decided that i would go into my local supermarkets instead and pick up stuff that i need.

              My local IGA supermarket is a rip off. It's expensive so i used it as a convience store rather than a supermarket.

              Comment


              • #13
                Around $50. I'm super cheap.

                Comment


                • #14
                  tumbling.dice i am imagine you opening your freezer and being rained down on with frozen lasagnas.

                  Comment


                  • #15
                    Originally posted by Youfreeme
                    tumbling.dice i am imagine you opening your freezer and being rained down on with frozen lasagnas.
                    ? I love lasagna!!

                    Comment


                    • Youfreeme
                      Youfreeme commented
                      Editing a comment
                      Haha I know! I remember you talking about how much you love and it how often you eat it.

                    • SpaceMan
                      SpaceMan commented
                      Editing a comment
                      i like these ones...big enough for 2 or 3 good meals and only $5 when on sale https://i5.walmartimages.ca/images/E...8329001925.jpg

                    • Sooz
                      Sooz commented
                      Editing a comment
                      Love making home made lasange.
                      You buy the pasta, mince and any vegies you want to put in it.
                      Then you add which ever cheese you like.

                      It's much better than the bought stuff that has all added ingredients that are just plain disgustin
                  Working...
                  X
                  😀
                  🥰
                  🤢
                  😎
                  😡
                  👍
                  👎